מכירים לך את המזרח הרחוק, מקרוב

09-9700400
למידע והזמנות:

צרו קשר

פנייתך נשלחה.
נציגנו יצרו איתך קשר בהקדם.

תרבות בנפאל

mainPicture

תרבות בנפאל

תרבות בנפאל המנהגים והמסורות בנפאל משתנים מאזור אחד למשנהו. עמק קטמנדו שימש כמטרופולין התרבותי של המדינה מאז איחודה של נפאל במאה ה-18. הדת מהווה גורם משמעותי בחיי היומיום של הנפאלים, והפסטיבלים הנחגגים לאורך כל ימות השנה ברוב פאר מוסיפים צבע לחייהם. למזון יש תפקיד חשוב בפסטיבלים אלה.

דת בנפאל

הוכרזה מדינה חילונית על ידי הפרלמנט ב -18 במאי 2006. הדתות הנהוגות בנפאל הן: הינדואיזם, בודהיזם, האיסלאם, הנצרות, ג'ייניזם, סיקיזם, בון, סגידה לאבות קדמונית ואנימיזם. רוב הנפאלים הם הינדים או בודהיסטים. שתי הדתות מתקיימות בהרמוניה במשך מאות שנים זו לצד זו, ואף סוגדות לבודהה באופן נרחב. לחמשת האלמנטים הבסיסיים בטבע: אדמה, אש, מים, אוויר ואתר יש ייצוג בדמות חמש בודהות Dhyani: Vairochana, Akshobhaya, Rathasambhava, AmitabhaוAmoghasiddhi- . הפילוסופיה הבודהיסטית תופסת את חמשת האלים האלה כביטוי של Sunya או כביטוי של ריק מוחלט. גם ה- Mahakaala ו-Bajrayogini הן דמויות בודהיסטיות אלוהיות של הווג'ריאנה אליהן סוגדים ההינדים. נפאלים הינדים סוגדים לאלי הוודית העתיקים ובעיקר לשילוש העליון: הבורא - Bramha, המשמר – Vishnu, והמשמיד - Shiva. ברוב המקדשים מתפללים לשיווה Linga או לסמל הפאלי של הלורד שיווה. שאקטי (Shakti), האלמנט הדינמי והמקבילה הנשית של שיווה, היא דמות נערצת אך מטילה אימה על המאמינים. שמות נוספים שניתנו לדמות זו הם Mahadevi, Mahakali, Bhagabati, Ishwari. גם קומארי (Kumari), אלת הבתולה, מייצגת את דמותה של שאקטי. אלים אהודים נוספים הם גנאש (Ganesh) – למזל, סראוואטי ( Sawatrasi) – לידע, לקשמי (Lakshmi) – לעושר, והנומן (Hanuman) – להגנה. קרישנה, מי שנחשב לגלגול האנושי של האל וישנו, גם זוכה להערכה באופן נרחב. כתבי הקודש ההינדים מכונים Bhagawat Gita, Ramayan ,Mahabharat ונקראים ע"י המאמינים ברחבי נפאל, בעוד כתבי הקודש Vedasו – Upanishads נקראים ע"י פרשני ברהמין מלומדים, במהלך אירועים מיוחדים.

מנהגים

הגיוון האתני בנפאל יוצר מנהגים רבים בתרבות הנפאלית. שורשי המנהגים נעוצים במסורת ההינדית, הבודהיסטית או במסורות דתיות אחרות. קוד הנישואין מהווה דוגמא מעניינת לכך. לפי המסורת, ההורים מארגנים שידוכי נישואין בשעה שהילד או הילדה מגיעים לגיל המתאים. נפאלים אינם אוכלים בשר בקר מכמה סיבות: הפרה נחשבת לקדושה בדת ההינדית ואף נחשבת לחיה הלאומית של נפאל. מנהג מעניין נוסף הנהוג בקרב הנפאלים הוא החלוקה ל"טהור" ו"טמא". מזון או חומר אשר היו במגע ישיר או עקיף בפה של אדם אחר נחשב לטמא, ומכונה . "Jutho" לעומת זאת, גללי הפרה משמשים למטרות ניקוי ונחשבים בעיני הנפאלים לטהורים. במהלך וסת, האישה נחשבת טמאה, ולכן, נשמרת בבידוד עד ליום הרביעי שבו טובלת באמבט טיהור. החברה בנפאל נחשבת לפטריאכלית. הגברים לרוב מפרנסים ויוצאים לעבוד, והנשים הן עקרות בית. יחד עם זאת, בערים, התפקידים המגדריים עשויים להשתנות. מרבית מהנפאלים נשמעים בחיי היומיום למערכת הקסטות (מעמדות) בכל הנוגע לחיי היומיום ולנישואין. הנפאלים הכפריים עוסקים בחקלאות בעיקר, ואילו בערים מנהלים אורח חיים מודרני.

מזון בנפאל

אין סגנון בישול ייחודי והרגלי האכילה משתנים בהתאם לאזור. המטבח הנפאלי מושפע מסגנונות הודיים וטיבטיים של בישול. טעם נפאלי אותנטי מצוי במאכלי Newari ו-Thakai . רוב הנפאלים לא משתמשים בסכו"ם ואוכלים ביד ימין. ארוחה נפאלית רגילה מורכבת ממרק עדשים (Dal), אורז מבושל ((Bhat וירקות מתובלים בקארי (Tarkari) המלווים לעיתים במלפפון חמוץ (Achar). בשר בקארי הוא מאוד פופולארי, אבל הוא שמור לאירועים מיוחדים, מאחר והוא יקר באופן יחסי. הכיסונים המאודים/מטוגנים (Momos) נחשבים לאהובים בקרב הנפאלים. הלחם השטוח (Roti) והקמח המבושל (Dhedo) גם נחשבים לארוחה בבתים מסוימים.

טיסות לנפאל
טיסות פנים בנפאל

אטרקציות וטיולים בנפאל
שלח
מדינה : נפאל
יבשת : אסיה
עיר בירה : קטמנדו
שפה רשמית : נפאלית
שלטון : רפ' פדרלית דמוקרטית
שנת הקמה : 1765
מטבע : רופי נפאלי
שעה : UTC+5:45
אוכלוסיה : 31,000,000
אקלים : תלוי עונה ומיקום
חשמל : 220
סיומת אינטרנט : .np
קידומת בינלאומית : +977
ויזה : נדרשת
מזג אוויר

ועוד דבר אחד קטן, תהיו חברים שלנו בפייסבוק, יהיה כיף

תהיו חברים שלנו בפייסבוק - פלייאיסט
ברגע זה אנו מחפשים את התוצאות הטובות ביותר עבור:

אנא המתן...